Martinská deklarácia a jej blížiaca sa storočnica

Už de facto dva dni existoval nový štátny útvar v srdci Európy, ktorý bol jedným z nástupníckych štátov rozpadajúceho sa Rakúsko-Uhorska.  Ale v Turčianskom Svätom Martine sa stále horlivo diskutovalo o prihlásení sa k vznikajúcemu štátu a z obáv reakcií Maďarov. Od 29.  októbra 1918 sa v budove Tatrabanky schádzali zástupcovia z celého Slovenska, ktorých bolo vyše 200 ( v niektorých zdrojoch sa uvádza len okolo 60 – 70), aby sa dohodli na znení dokumentu ktorý dnes poznáme pod názvom Martinská deklarácia alebo Deklarácia slovenského národa.

Dokument nakoniec predstavili 30. októbra 1918 v upravenom znení, ktoré navrhol Samuel Zoch. O 14. hodine predseda zhromaždenia Matúš Dula informoval o situácii,neskôr Andrej Hlinka vyzval Slovákov k jednote a v poslednom bode zhromaždenie ustanovilo Slovenskú národnú radu, pozostávajúcu z 20 členov a aj jej 12 – členný výkonný výbor, ktorý tvorili zväčša nečlenovia SNR. V mene tejto Slovenskej národnej rady zhromaždenie prijalo Deklaráciu slovenského národa, ktorú potom predniesol Samuel Zoch. Naneštastie pôvodný text a aj zápisnica sa však stratili.

Zlé svetlo na dokument vrhá veľa nejasností, napr. hneď večer v deň vyhlásenia Výkonný výbor SNR zmenil jeho znenie, po zistení informácií od Milana Hodžu, že bola v Prahe vyhlásená Československá republika, a že Rakúsko-Uhorsko kapitulovalo. Ďalším problémom bolo aj to, že zastúpenie slovenského národa nebolo reprezentatívne, prevažovali Martinčania a evanjelici, pričom Slovensko bolo prevažne katolícke.

V dokumente sa používajú spojenia ako slovenský národ, česko-slovenský národ, ale aj slovenská vetva česko-slovenského národa. Posledné dva pojmy slúžia čisto politickému významu a dôvodu, a to aby sa predišlo zbytočným komplikáciám o odôvodnení Československa v zahraničí.

Patrí k základným pilierom zrodu  spoločného štátu. Je potvrdením, že aj Slováci chcú byť súčasťou nového štátu. Preto by sme nemali zabúdať na tento dokument, a aj z toho dôvodu že sa táto udalosť odohrala v našom meste.

Starý Martin má chatbota – zoznam príkazov

90% správ v schránke Starého Martine tvoria dotazy na konkrétnu fotografiu, prípadne či by som nejakú fotku nevedel zohnať. Keďže nie vždy som k dispozícii, napadlo ma použiť chatbot – robota, ktorý by vedel človeka presnejšie nasmerovať k tomu, čo hľadá. O chatbotoch som už počul, ale nevedel som si predstaviť využitie pre Starý Martin. Možnosť vyhľadávať fotografie a lepšie smerovať ľudí k tomu, čo hľadajú sa mi zdalo ako fantastická idea.. 🙂 Tak som neváhal..

Pokračovať v čítaní „Starý Martin má chatbota – zoznam príkazov“

Starý Martin monitoruje nástroj blbec.online

Facebook stránky Starého Martina od včera cca 23h monitoruje multinabúchaný nástroj blbec.online.

Každá väčšia FB stránka by mala mať ten správny nástroj na údržbu. Mal ho dávno predstaviť samotný Facebook, ale nestalo sa. Facebook má určité nástroje na sledovanie návštevnosti, ale blbec.online je celkom niečo iné, s väčšími právomocami a nakódil ho jeden šikovný Slovák.

Pokračovať v čítaní „Starý Martin monitoruje nástroj blbec.online“

Starý Martin a okolie vo filmoch (2)

Súkromná vojna (1977)

Psychologická drama muže, který cede „soukromou válku“ v době, kdy se připravuje Slovenské národní povstání. Obětí této jeho osobní války má být muž, který před časem zradil. Film hovoří o postoji jedince k celku, o statečnosti i zbabělosti, o kontrastu osobní msty a angažované účasti na velkých historických událostech.

Pokračovať v čítaní „Starý Martin a okolie vo filmoch (2)“

Starý Martin a okolie vo filmoch (1)

V Martine a v okolí sa kedysi točili filmy. Pozrite si prvú várku z nich.

Perinbaba (1985)

Na začátku zachrání Paní Zima malého Jakubka ze spárů smrti, protože se jí líbí, že se nebál ani samotné zubaté. Vezme jej k sobě, aby jí pomáhal natřásat velkou peřinu, kterou dělá na zemi sníh. Přes neplechy, které rozpustilý chlapec působí (například chumelenici na poušti), má kouzelná Perinbaba Jakuba ráda a pomáhá mu i poté, co opustí její sídlo a vydá se mezi lidi, kam jej přitahuje láska ke krásné Alžbětce. Než však budou moci vystrojit svatbu, čeká Jakuba i Alžbětku ještě nejedno trápení se zlou macechou a její dcerou Dorou, a také se smrtí, která po Jakubovi stále pase.

Pokračovať v čítaní „Starý Martin a okolie vo filmoch (1)“