Ako to celé vzniklo

Čo Starý Martin je?

Starý Martin je hlavne veľká a obľúbená Facebook komunita, kde zverejňujem historické fotografie mesta Martin, aj tie od vás.

Počiatky

Najskôr len záľuba, neskôr web projekt a FB komunita. Takto asi nejak vznikol Starý Martin. V skratke. Celkom náhodne.

Vždy ma som chcel vedieť, ako vyzeralo sídlisko a okolie, kde som vyrastal. Zaujímalo ma, ako to tu kedysi vyzeralo, aké budovy tu stáli a čo všetko sa za tie desaťročia zmenilo. Začal som hľadať po nete a aj keď som konkrétne miesto (ulica môjho bydliska) doteraz nenašiel, fotografie sa začali hromadiť. Čo s nimi? Ukázať ich aj iným.. 🙂

V roku 2009 som tieto fotografie začal zverejňovať. Pre prvé sharovanie som začal používať azet kluby. Hnací motor zháňať ďalšie a ďalšie neutíchal. Časom som využil vlastný web a založil si subdoménu /starymartin, použil opensource viewer obrázkov a nahodil to. Žiadne veľké kategorizovanie.

Starý Martin v roku 2011

Fotky som tiež začal zverejňovať aj na rôznych fórach a kedže ich už bolo celkom dosť, ľuďom sa páčili, chcel som ich dostať do širšieho povedomia. Pomaličky sa začala rodiť myšlienka hromadiť ich na jednom mieste a čo najviac. Vytvoril som Facebook stránku s názvom Starý Martin.  Niekedy som to hrotil a hľadal fotky celé dni, otravoval školy, múzea, antikvariáty, hľadal 100 kľúčových slov a fraz cez všetky možné vyhľadávače, snoril po zahraničných bazaroch, kde sa predáva všetko, atď – a boli aj celé týždne, kedy som sa stránok nedotkol. Každopádne fotiek pribúdalo a začalo pribúdať aj ľudí. Obehával som rôzne antikvariáty, otravoval školy, múzeá a komunita rástla.

23. marca 2014 prekročil Starý Martin 3000 fanúšikov. V apríli 2017 ich už bolo 10 tisíc, s počtom vyše 1100 fotografií.

Starý Martin dnes

Keď som FB stránku spúšťal, netušil som, čo z toho bude, kam to smeruje a vlastne je tak tomu aj dnes. Určite som mal za cieľ vytvoriť najväčší archív starých záberov mesta.

Viem len jedno. Chcem, aby Starý Martin vyvolával u ľudí WOW pocity, oprašoval spomienky. Mnohí z vás tu opäť stretli svojich susedov, bývalých spolužiakov, či kolegov z práce. Toto chcem. Dávať niečo pre radosť a spájať.

Nezverejňujte prosím v komentároch pod fotografiami informácie o vašom momentálnom alebo minulom trvalom pobyte, resp o tom, kde žijete..

Kontakt

Máte zaujímavé fotografie mesta Martin? Pošlite nám ich (jpg, jpeg, png).

ahoj zavináč starymartin.sk