Naďa Hejná

Martinské osobnosti (4) – Naďa Hejná

Sharuj!:)

Čas čítania: 2 min


Naďa Hejná sa narodila ako Naďa Pietorová 10. októbra 1906 v Martine do rodiny slovenského novinára Miloša Pietora. Lásku k umeniu zdedila po rodičoch, obaja boli významnými protagonistami Slovenského spevokolu, ktorý v neľahkej dobe národnostného a sociálneho útlaku u nás nahrádzal Slovákom národné divadlo.

Spolu s rodičmi už od detstva horlivo ochotníčila v Slovenskom spevokole. Počas SNP(1944) hrala vo Frontovom divadle a pracovala v Slobodnom vysielači v Banskej Bystrici. Keď bolo povstanie potlačené, musela martinská rodáčka utiecť aj s deťmi do hôr, kde sa schovávala až do oslobodenia.

Pomáhala zakladať Slovenské komorné divadlo v Martine, na tri roky (1945-1948) vymenila Martin za Prahu, pretože jej manžel Vít Hejný dostal miesto na Ministerstve školstva a osvety. Po návrate z Prahy ostala verná martinskej scéne, kde zotrvala až do odchodu do na dôchodok v roku 1980.

Hereckú kariéru začínala v pomerne neskorom veku, bola predstaviteľkou hrdinských žien a matiek. Pri svojich postavách kládla dôraz na ich sociálne a psychologické zázemie. Svoje herecké prednosti dokázala naplno využiť u všetkých svojich postáv.

Pred slovenskými kamerami debutovala vo veku 47 rokov v roku 1953 v snímke Pole neorané, nasledovali filmy ako V hodine dvanástej, Dom na rázcestí, Senzi mama, Zločin slečny Bacilpýšky, Očovské pastorále, 10% nádeje, Ružové sny, Biela stužka v tvojich vlasoch, Vták nociar, Mŕtvi učia živých, Zbohom, sladké driemoty, Zabudnite na Mozarta. Naposledy sa objavila v snímke Právo na minulosť (1989) ako 82 ročná.

Sporadicky sa objavovala aj v českej kinematografii, jej prvé vystúpenie v českom filme bolo vo filme Markéta Lazarová (1967) ako manželka lúpežného rytiera Kozlíka (Josef Kemr) a matka ôsmych synov a deviatich dcér Kateřina. Počas 70. a 80. rokov sa do českého filmu ojedinele vracala – ako babička v rozprávke Nevěsta s nejkrásnejšíma očima (1975), stará babka Molnárová v Nevěstě k zulíbaní (1980) a naposledy v historickej dráme Oldřich a Božena (1984). Často vystupovala aj v rozhlasovej tvorbe, dabingu a televíznej tvorbe. V roku 1964 získala titul Zaslúžilá umelkyňa.

Naďa Hejná, ako prvá osobnosť v našom seriáli, sa narodila aj zomrela v Martine, vo veku 87 rokov, 7.2.1994.