zrala-mladost2

Starý Martin a okolie vo filmoch (2)

Sharuj!:)

Súkromná vojna (1977)

Psychologická drama muže, který cede “soukromou válku” v době, kdy se připravuje Slovenské národní povstání. Obětí této jeho osobní války má být muž, který před časem zradil. Film hovoří o postoji jedince k celku, o statečnosti i zbabělosti, o kontrastu osobní msty a angažované účasti na velkých historických událostech.

Zuzanka Hraškovie (1991)

Filmová adaptácia známej predlohy Pavla Országha Hviezdoslava o tragickom osude malej Zuzanky, ktorá stratila matku a u macochy nenašla potrebnú lásku.

Alžbetin dvor – volanie vetra (1986)

V jednotlivých částech jsou zmapovány osudy zemanského rodu Fabiciů od roku 1812 až do roku 1944. Život členů rodiny poznamenávají jak historické události té doby, tak činy jejich předků, které ovlivňují další generace rodu – většinou však tragicky.
V hlavních rolích této dramatické ságy se objevili např. Radoslav Brzobohatý, Maroš Kramár, Adriana Tarábková, Michal Dočolomanský a další, režie se ujal Andrej Lettrich.

Jánošíkov dar (1989)

Na salaši je veselo. Chasa sa tam vykrúca v tanci a s nimi aj synovia dobrého baču, z ktorých najlepší je najmladší Matej. Veselie však preruší príchod kapitána drábov, ktorý chce tancovať práve s Matejovou verenicou Katkou. Vyhráža sa bačovi, aj jeho synom, že ak sa mu postavia na odpor, zle pochodia. A veru od tej noci ktosi hrdúsi ovce na salaši. Bača sa dostane do temnice a keď sa mu synovia snažia pomôcť, dostanú sa ta aj oni. Dobrá víla – Jánošíková milá, prehovorí Jánošíka, aby Matejovi pomohol.

Múzem slovenskej dediny

Zlatý hlas (2004)

Žigo, rómsky mládenec, žije so svojimi rodičmi na kraji dediny. Nemyslí si, že otec má pravdu, keď verí, že šťastie ich postretne, len keď zabudnú na svoje korene a budú žiť podľa vzoru iných. A tak po matkinej smrti Žigo odchádza od otca, ale i svojej lásky Veronky – dcéry bohatého statkára – do sveta hľadať pravdu, slobodu a hlavne svojich bratov. Pomáha mu pri tom čudná známa – babka Smrtka, ale aj kamaráti a vlastný dôvtip. Mnoho pochopí a mnoho dokáže – oslobodiť bratov, navštíviť cisára, obhájiť práva svojej rodiny, aby sa šťastný mohol vrátiť k svojej láske – Veronke.

Múzeum slovenskej dediny

Orest z rodu čarodejníkov (2010)

Kráľ Filip zranený v prehratom boji sľúbi čarodejnici Fate za víťazstvo a mier vo svojej krajine „to najvzácnejšie, čo má“.
Netuší však, čo od neho Fata v skutočnosti žiada. Keď sa dozvie, že je to jeho maličká dcéra Radena, robí v zúfalstve všetko preto, aby ju zachránil. Celé roky márne hľadá Fatu a deň splnenia sľubu sa blíži…
Medzičasom sa čarodejnícky učeň Orest zoznámi s Radenou a dozvie sa od svojho deda Vtáčnika, aký strašný osud ju čaká. Fata chce pre seba princezninu mladosť, aby sa navždy stala nesmrteľnou.

Múzeum slovenskej dediny