titulka sumár 2020

Starý Martin v roku 2020

Sharuj!:)

Čas čítania: 4 min
  • 244 nových fotografí celkom
  • 142 fotografií od fanúšikov
  • kolorizovaných: 15

Začiatok roka som rozbehol sériou fotografii odkupených od TASR, podarilo sa takto získať asi 56 kusov, vyhlásil som na tieto fotky verejnú zbierku cez Transparentný účet a účasť ľudí na nej ma prekvapila.

tasr, faktúra

15 januára som napísal jeden status k DNA tohto projektu, následne som ho 19teho publikoval ako samostatný blog. Niektoré veci už boli moc.

Hneď nato som spustil Patreon pre Starý Martin, ale jeho využitie pre tento projekt je skôr otázne, pretože chcem, aby bola základná myšlienka projektu (fotky) dostupná pre každého, nielen pre finančných prispievateľov. Celý rok som zvažoval aký content by sa na túto platformu hodil, nechávam to zatiaľ otvorené.

Od Žilinského samosprávneho kraja sa podarilo získať niekoľko nádherných papierových vystrihovačiek historickej budovy Tatra Banky, ktorej autorom je Miroslav Lisinovič. Všetky som rozdal fanúšikov. Uvažoval som o oživení tejto myšlienky a možnosti tvorby ďalších historických budov, autora však tiesnil čas. Tento rok ho opäť oslovím. Na papierové modely zareagovala fanúšička a ukázala fotografiu syna so svojim vlastnoručne zhotoveným projektom Matice Slovenskej.

Papierový model historickej budovy Tatra Banky - Miroslav Lisinovič.

Miniatúra Matice Slovenskej [Mela]

Okrem klasických fotiek sa podarilo získať niekoľko zaujímavých videií z Martina, niektoré staršie videá som kolorizoval a upravili na 60fps, začo mi bol môj notebook nesmierne vďačný, prerobenie jedného videa ho na niekoľko hodín zavarilo na vyše 90 °.

Vzniká nový album Školské časy tvorený prevažne fotkami od fanúšikov z lavíc Martinských škôl. Súbežne vytváram album z obdobia 2000-2010 a uvedomujem si, že Starý Martin existuje už 11 rokov, tak prečo nie.

Spolupráca s Mini World Photography v podobe obrazov, kde sa stretávajú modely historických áut s historickou fotografiou mesta Martin v pozadí. Na stene obraz pôsobí fakt veľkolepo.

Mini World Photography - Starý Martin

V marci nás zasiahla corona, preto niekoľko viac príspevkov na FB súviselo hlavne s touto tématikou. Rúško nebola hanba. Dobrovoľníci, či elektrické taxi začali s rozvozom potravín, boli sme súdržní.

Eshop Starý Martin roznáša svoj merch výhradne ekologicky, preferuje vlastné doručenie pred tým, aby si si musel pre tričko prísť sám. Via Na bicykli do obchodu.

Na instagrame sa spustili rôzne kvízy a zaujímavé storky z histórie mesta. Bohužial, adminka vydržala s touto prácou iba chvíľu.

Vznikla spolupráca s popredným dizajnérom sk8 dosiek a myšlienka spájať moderné s retrom. Priniesť na trh pekné a kvalitné skate dosky s motívmi retro fotiek Starého Martina. Projekt je však finančné náročný a musel byť pozastavený. Uvidíme tento rok.

August: Skušobne vznikajú prvé AR videá, kde historická fotografia vo videu vystupuje do popredia a umožňuje zaujímavý retrospektívný pohľad na konkrétnu lokalitu v súčastnej podobe. Tento rok mám v pláne rozbehnúť to to väčšom.

Po roku skúšania a posielania žiadosti do Startlabu sa podarilo spusiť crowfundingovú kampaň na podporu naštartovania eshopu, žial požadovaná suma sa nevyzbierala (ani zdaleka). Preto som sa na predaj merchu cez eshop v roku 2020 nezameriaval, hlavne kvôli financiám, každopádne som ho celý rok udržiaval a zlepšoval. Zároveň však vznikol zjednotený koncept dizajnu merchu a samotnej výroby v budúcnosti.

V spolupráci s Jurajom Šuhajom vznikajú blogy Pol storočia s podnikom MARTIMEX a ZŤS – zlatá éra nášho strojárstva.

Celý rok bol prešpikovaný fotografia od vás, porovnávačkami vtedy – teraz, videami a podobne, veľká vďaka!

Z tuzvo máp sa urobilo niekoľko porovnaváčiek 1950 – súčastnosť.

Koncom roka prišla celkom veľká zmena vo fotoalbumoch, vytvoril sa nový album, kde sa presunuli všetky fotky od followerov.

Financie:

  • Fotografie z TASR: 336€
  • Vedenie transparentneho uctu: 130,8€
  • Príjmy z eshopu: 0€

2021

Hlavný cieľ projektu sa nemení – naďalej ponúkať kvalitné fotografie a naďalej nezištne. V roku 2021 by som chcel experimentálne viac využívať AI a moderné softvérové riešenia a dávať starým fotografiám nový rozmer. Určite rozbehnem sériu AR videí, stále budem podporovať tunajšie projekty s dobrým a férovým zmýšľaním. Motivovať, nebáť sa poukazovať na spoločenské témy v Martine. Uvidíme, pohrávam sa s myšlienkou väčšej expanzie projektu.

A hlavne sa nebrať vážne 🙂

Hlavne sa nebrať vážne ani v roku 2021
Hlavne sa nebrať vážne 2
Hlavne sa nebrať vážne 3
Hlavne sa nebrať vážne 4
Hlavne sa nebrať vážne 5