Ešte niečo k DNA Starého Martina

Sharuj!:)

Čas čítania: 2 min

Pôvodný status z 15.1.2020, 15:57.

Rád by som ešte objasnil jednu z mnohých DNA tohto projektu, keďže istým spôsobom reflektujú mňa alebo ak chcete – do Starého Martina dávam asi podvedome aj niečo zo seba (niekedy dobré, niekedy sa tu opustím, že politika, náckovia, a tak) – asi ako každý človek. Verím, že naše osobnostné črty dávame vždy do niečoho, čo robíme, či už vedome alebo nevedome. Alebo vizuálne (spojte si to).
No a dnes by som rád zdôraznil jednu vec.

Fotky, články a všetko, čo sa tu vytvorí a nazdiela je vaše. Chcete použiť fotografie k niečomu, k projektu, do školy, do reportáže? Použite, sú vaše. Chcete ich použiť bez môjho vedomia? Sú vaše. Starý Martin si nenárokujem. Nerobím ho preto, aby som potom nariekal že kto, čo preboha nedajboh ukradol alebo použil a pátral a hľadal. Chcete použiť niečo z blogu, prepísať to a vydať sa za autora? Urobte tak. Proste feel free. Nezáleží mi na tom. A je to neskutočne oslobodzujúce.

Oslobodzujúce. A práve toto som si dnes uvedomil, keď som bol na policii vypovedať ako svedok vo veci, že niekto, kto robi podobný projekt s oldskul fotografiami mesta podal trestné oznámenie na niekoho (nie na mňa), kto použil nejaký jeho text z knihy alebo neviem odkiaľ na svojom webe. A po mne pani policajtka (mimochodom, ceduľka s nápisom I ❤ party na stene rulez) chcela vedieť, či poznám toho a toho, či som pre neho nerobil to a to, či nepoznám autora textov, čo Starý Martin je, atď.

Je strašne oslobodzujúce robiť pre ľudí niečo nezištne, nič za to nechcieť, nič nečakať. Mať radosť z toho, že niečo naše môže použiť aj niekto iný. Robiť niečo preto, lebo to človeka proste baví. Je rozdiel niekomu dopriať a snažiť sa pochopiť jeho pohnútky, ale niekedy mám pocit, že asi ľahšie je nekomunikovať, strážiť si všetko svoje, príliš patriotizovať a potom nariekať, že končím s tým všetkým, lebo niekto iný použil niekde moje texty a riešiť, ak niekto použije v podstate bezvýznamnú fotku bez nášho súhlasu. Neviem, neverím v takéto správanie. Obzvlášt historický materiál k mestám. Je ho tak málo, že by sme si ho nemali strážiť, aby naň nik iný nemal dosah, ba čo viac, aby bol k dispozicii len pre určitú skupinu ľudi. Mali by sme ho naopak rozširovať, ponúkať roznými spôsobmi a rozným vekovým kategóriam.

Ak tvoríte niečo, nikto vám nemôže ukradnúť DNA, ktorú do toho vkladáte, ten feel, ktorý z toho ľudia cítia.
Sloboda a nezávislosť sú pre mňa ako človeka veľmi dôležité. Vo všetkom. Aj v Starom Martine. Preto berte a užívajte. Je to len a len vaše.
..sorrky za prípadné chyby
No_4mat – 1992

1 názor na “Ešte niečo k DNA Starého Martina”

  1. Pingback: Starý Martin v roku 2020 | Starý Martin

Komentáre sú uzavreté.