O projekte Starý Martin

Čo Starý Martin je?

14584

Fanúšikov

1511

Fotografií

10

Rokov na scéne

68

Prispievateľov

Starý Martin je hlavne veľká a obľúbená komunita, kde zverejňujem historické fotografie mesta Martin, aj tie od vás. Jej cieľom je zhrožďovať roztrúsené historické zábery mesta Martin na jednom mieste.

Počiatky

Najskôr len záľuba, neskôr web projekt a FB komunita. Takto asi nejak vznikol Starý Martin. Proste celkom náhodne.

Vždy ma som chcel vedieť, ako vyzeralo sídlisko a okolie, kde som vyrastal. Zaujímalo ma, ako to tu kedysi vyzeralo, aké budovy tu stáli a čo všetko sa za tie desaťročia zmenilo. Začal som hľadať po nete a aj keď som konkrétne miesto (ulica môjho bydliska) doteraz prakticky nenašiel, fotografie sa začali hromadiť. Čo s nimi? Ukázať ich aj iným. Všetko zlé je na niečo dobré. 🙂

V roku 2009 som tieto fotografie začal zverejňovať. Pre prvé sharovanie som začal používať azet kluby. Hnací motor zháňať ďalšie a ďalšie neutíchal. Časom som využil vlastný web a založil si subdoménu /starymartin, použil opensource viewer obrázkov a nahodil to. Žiadne veľké kategorizovanie.

Starý Martin v roku 2011

Fotky som tiež začal zverejňovať aj na rôznych fórach a kedže ich už bolo celkom dosť, ľuďom sa páčili, chcel som ich dostať do širšieho povedomia. Pomaličky sa začala rodiť myšlienka hromadiť ich na jednom mieste a čo najviac. Vytvoril som Facebook stránku s názvom Starý Martin.  Niekedy som to hrotil a hľadal fotky celé dni, otravoval školy, múzea, antikvariáty, hľadal 100 kľúčových slov a fraz cez všetky možné vyhľadávače, snoril po zahraničných bazaroch, kde sa predáva všetko, atď – a boli aj celé týždne, kedy som sa stránok nedotkol. Každopádne fotiek pribúdalo a začalo pribúdať aj ľudí. Obehával som rôzne antikvariáty, otravoval školy, múzeá a komunita rástla.

23. marca 2014 prekročil Starý Martin 3000 fanúšikov. V apríli 2017 ich už bolo 10 tisíc, s počtom vyše 1100 fotografií.

Starý Martin dnes / vízia

Keď som FB stránku spúšťal, netušil som, čo z toho bude, kam to smeruje a vlastne je tak tomu aj dnes. Určite som mal za cieľ vytvoriť najväčší archív starých záberov mesta. To je aj vízia tohto projektu.

Viem len jedno. Chcem, aby Starý Martin vyvolával u ľudí WOW pocity. Mnohí z vás tu opäť stretli svojich susedov, bývalých spolužiakov, či kolegov z práce. Toto chcem. Dávať niečo pre radosť a spájať.

Kontakt

Máte zaujímavé fotografie mesta Martin? Pošlite nám ich (jpg, jpeg, png).

ahoj zavináč starymartin.sk